ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYCLO CROSS 2022

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας σε συνεργασία με τον Αθλητικό Σύλλογο Καλλιθέας «Άλφα», διοργάνωσε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Cyclo Cross σήμερα Κυριακή 6 Φεβρουαρίου στο Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας, Αττικής. Πρόκειται για την πρώτη μεγάλη εγχώρια διοργάνωση της αγωνιστικής περιόδου 2022, στις κατηγορίες ανδρών, γυναικών, εφήβων, νεανίδων και μάστερς.

Παράλληλα, διοργανώθηκαν διασυλλογικοί αγώνες Ορεινής Ποδηλασίας Cross Country και Short Course, που είναι ενταγμένοι στο αγωνιστικό πρόγραμμα της Ομοσπονδίας. Οι αγώνες διεξήχθησαν σύμφωνα με τους κανονισμούς της Ε.Ο.Π. και ειδικότερα για το αγώνισμα του cyclo-cross.

Οι λίστες με τις συμμετοχές ήταν οι παρακάτω:

Cyclo Cross 2022

Τα αποτελέσμτα των αγώνων

Συνοπτικά τα αποτελέσματα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Cyclo Cross για το 2022 είναι:

3. Γιώργος Νίνης - ΑΣΚ ΑΛΦΑ

Μια μεγάλη επιτυχία κατάφερε να πετύχει ο τοπικός μας σύλλογος, Ποδηλατικός Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας, αφού ο αθλητής Δημήτρης Αντωνιάδης στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος, ο Δημήτρης Γκαλιούρης κατέλαβε τη 2η θέση ενώ στην κατηγορία μάστερς, ο Αναστάσιο Μπαλντιμτσης κατέλαβε την 5η θέση.

Συγχαρητήρια σε όσους κατέκτησαν μια θέση στο βάθρο αλλά και σε όσους συμμετείχαν στον αγώνα! Καλή αγωνιστική χρονιά να έχουμε λοιπόν όλοι και μην ξεχνάτε πως ότι νέο υπάρχει στο χώρο του ποδηλάτου θα το βρείτε στο blog μας αλλά και στη σελίδα μας στο Facebook και Instagram. Ακολουθήστε μας!